Správní a kulturní metropole Jihočeského kraje je sedmým nejlidnatějším městem v České republice, s bohatou kulturou a řadou studijních i pracovních příležitostí. Je proto přirozené, že sem přicházejí bydlet ti, kteří touží po ruchu velkého města, ale zároveň by rádi měli na dosah krásy jižních Čech.

Historie na člověka dýchá prakticky na každém kroku. Když k tomu připočítáme regionální gastronomii a vynikající pivo, lze pochopit, že obyvatelé „Budějc“ jsou do svého města s více než 750 letou tradicí a spoustou impozantních památek zamilováni. České Budějovice mají přibližně 94 000 obyvatel. Samotné historické centrum je samostatnou částí, od níž se paprskovitě rozbíhá dalších šest místních částí. K historickému centru těsně přiléhá park Na Sadech, a tak sotva vyjdete z úzkých uliček, nabízí se posezení v zelené oáze.

Turisté vítáni

Největší turistické atrakce soustřeďuje městská památková rezervace v historickém centru. Je to zejména Náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí, katedrála svatého Mikuláše a Černá věž, Piaristické náměstí a gotický klášter. Ve městě se nachází mnoho kulturních institucí, mimo jiné Jihočeské divadlo, Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Vodárenská věž, další knihovny, galerie a muzea. Nejnavštěvovanější z nich je určitě Budvar muzeum. Turistické atraktivitě města odpovídá velké množství hotelů a penzionů, a především restaurací, mezi nimiž vynikají legendární Masné krámy pár kroků od Náměstí Přemysla Otakara II. Stojí tu jsou již více než 650 let.

Bydlení v srdci jihočeské metropole

Zdejší obyvatel si zvykne, že chodí kolem staveb, na něž se jezdí dívat lidé z celého světa. Ovšem více zajímavé pro ty, kteří zde žijí, je možnost vybrat si takové místo k životu, které splňuje jeho požadavky na bydlení, s dostatkem pracovních příležitostí i volnočasových aktivit. Každý, kdo chce bydlet v centru velkého města, jistě ocení, že na každém rohu najde občerstvení, uvařenou kávu, místo k posezení u sklenice dobrého piva nebo vína, a mnoho možností, jak se bavit. Ovšem je třeba si také představit, že zde denně proudí stovky, a v hlavní sezóně tisíce turistů. Na náměstí a v okolních uličkách je hlučno celý den. Na náměstí Přemysla Otakara II. se často konají různé akce, trhy, oslavy, což s sebou přináší hlasitější zábavu. Takže kdo hledá klidnější bydlení, určitě by se měl poohlédnout po jiném místě.

Obyvatelé historického centra si pochvalují zřízení parkovacích zón, které se nyní rozšiřuje na Pražské předměstí. Nemusí dlouze objíždět a čekat, až někdo odjede a mohou si pohodlně zaparkovat v blízkosti svého domova. Již brzy se jižní Čechy přiblíží světu také leteckou dopravou. V areálu bývalého vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic se buduje mezinárodní Letiště České Budějovice. Do tří let by mělo být standardním, přiměřeně velkým regionálním leteckým přístavem.

Pronájem nebo koupě bytu v centru

Pronajmout byt lze jak přímo na Náměstí Otakara II., tak v okolních uličkách. Koupě bytu je možná spíše v širším centru. Za pronájem bytu 2+kk o rozměrech 55 m² v širším centru zaplatíte 11 000 Kč, za byt na náměstí Přemysla Otakara II. o dispozici 1+1 a rozměrech 90 m² 13 000 Kč.

V širším centru se najdou nové bytové domy, které se staví v prolukách, například v ulici Rudolfovská. Poblíž Pražské třídy byl postaven nový bytový dům za Perlou, kde jsou v nabídce byty za cenu od 56 000 Kč/m². Nové byty vyrůstají také na Pražském předměstí, ocení je náročnější klienti, kteří hledají kvalitní nadstandardní bydlení. Cena je 57 000 Kč/m2.

Byty v zrenovovaných cihlových domech z I. poloviny minulého století, které najdeme zvláště mezi Strakonickou ulicí, od Janáčkova nábřeží, až k ulici Nádražní, se pohybují v cenové hladině od 30 do 35 000 Kč/m².

Především pro obyvatele této lokality vyrostlo na rozhraní Pražské třídy a Pekárenské ulice nákupní centrum IGY. To v loňském roce podstatně rozšířilo svou plochu a zákazníci zde najdou široké nákupní možnosti od potravin, specialit, přes butiky, knihy, restaurace a provozovny rychlého občerstvení.