Klidné bydlení v tichu a soukromí s městem za zády se může líbit leckomu, kdo zatouží po obojím. Mít na dosah největší město jižních Čech, a přitom si užívat volného času v přírodě a soukromí – to může být právě bydlení v Dobré Vodě.

Zhruba čtyři kilometry od centra Českých Budějovic, u hranic čtvrti Suché Vrbné, se rozkládá samostatné městečko s 2700 obyvateli. Je vlastně nejlidnatější obcí v okrese České Budějovice. Dokonce počtem obyvatel převyšuje dvě nejmenší města v okolí, Nové Hrady a Rudolfov. Důvodem, proč se zdejším obyvatelům líbí právě zde a usazovali se zde již ve 14. století, bylo a je několik.

Trocha historie

Klidná atmosféra obce, rozložené na Dobrovském potoku a protkané historickými památkami, například i od známého barokního architekta K. I. Dientzenhofera, láká dodnes. Kdysi sem přijížděly známé osobnosti, aby se léčily minerální vodou, tryskající z místních pramenů. Až do poloviny 20. století zde byly v provozu lázně. Ty jsou sice již zrušené, ale lesnaté údolí „Švajcy“ s turistickou stezkou, táhnoucí se více než dva kilometry až k Třebotovicím, stále láká turisty i poutníky, kteří sem o Velikonocích zavítají na proslulou pouť.

Současná zástavba

Z urbanistického hlediska představuje Dobrá Voda v rámci českobudějovické aglomerace netypický vesnický celek. Rozptýlená zástavba v domcích a secesních vilách, které zde vyrůstaly na přelomu 19. a 20. století, se rozložila po obou stranách údolí Dobrovodského potoka. Rodinná čtvrť pak vyrostla v první polovině dvacátého století. V druhé polovině minulého století se pak rodinné domy rozšířily až ke Starým Pohůrkám.

Dnes tu najdeme také moderní rodinné domy, které jsou díky bohatému využití přírody stavěny na pozemcích s dostatkem soukromí a klidu.

Obec však není jen klidným místem pro život a odpočinek. Pulzuje svým denním životem. A tak tu najdeme běžné služby, obchody, knihovnu, Českou poštu, sportoviště, mateřskou a základní školu, lékaře i domov důchodců.

České Budějovice na dosah

A co obyvatelé nenajdou zde, na to lehce dosáhnou v Českých Budějovicích, kam lze dojet autobusy MHD. Tam si mohou užívat širokého spektra občanské vybavenosti, od středních a vysokých škol, přes galerie, divadla, kina, až po nákupní centra a sportoviště.

Volný čas lze trávit nejen v přilehlých lesích, ale také atraktivními výlety do blízkého okolí, kde se nacházejí nejen v naší republice, ale i v Evropě a na světě proslulé památky. Některé z nich patří na seznam kulturních památek UNESCO. Jsou to například zámky Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov, děti budou mít radost ze ZOO v Hluboké nad Vltavou nebo ve Dvorci, všechny generace zaujme archeopark Netolice, rozhledny Slabošovka nebo na Kleti, akvapark v Jindřichově Hradci, vodní atrakce na Lipně či na přehradě Hněvkovice. Obcí také prochází cyklostezka a několik pěších turistických tras.

Atraktivní bydlení

Zájemci o bydlení v Dobré Vodě u Českých Budějovic mohou volit z menších nebo větších rodinných domků. Ale také vil, menších chat, a dokonce domků v zahrádkářské kolonii. Jsou sice malé, ale často zrekonstruované tak dokonale, že někdejší chataření na nich není vůbec patrné. Dobře se hodí jako startovací bydlení pro mladý pár nebo pro seniory, kteří touží přestěhovat se z města do srdce přírody a neuklízet rozlehlý bytový prostor.

Moderní rodinný dům s bazénem a garáží lze pořídit například za 57 000/m², dům ze 70. let minulého století ale také pouze za 22 000/m².