Procházka centrem Ostravy může znamenat poznání klenotů architektury i příjemný odpočinek na nábřeží řeky Ostravice. Bydlet zde znamená bydlet v samém historickém jádru města, které je největší památkovou zónou v Moravskoslezském kraji.

Centrální ostravský obvod, který se skládá z Moravské Ostravy a Svinova, se rozložil nejprve kolem Masarykova náměstí. Karel IV. už v roce 1362 udělil městu právo konat na tomto náměstí šestnáctidenní trhy a náměstí je dnes pro Ostraváky vyhlášeným místem, kde se stále něco děje.

Historie města je však ještě delší. Nedaleko náměstí stojí jedna z nejstarších památek města, gotický kostel svatého Václava ze třináctého století. Dokladem prosperity v době průmyslové revoluce jsou bankovní paláce a obytné domy s luxusními byty na Nádražní třídě. K architektonickým klenotům patří i unikátní secesní vila v Husově sadu poblíž Evangelického Kristova kostela. Staré činžovní domy v okolí zase nezapřou předválečný židovský vliv na rozvoj města.

Bydlení dnes

Kolem Nádražní a ul. Čs. legií jsou v prvorepublikových domech pěkné rozlehlé byty, často s halou a dalším příslušenstvím, které bylo již tenkrát běžné. Například byt 3+1 může být o rozměrech až 130 m² a mimo obývací prostory v něm najdete také komoru, šatnu či samostatnou jídelnu. Za takový, a navíc komfortně zrekonstruovaný byt, se při prodeji pohybují ceny od 25 do 27 000/m².

Levnější bydlení, a přesto v centru, lze najít v renovovaných domech na zdejších sídlištích Fifejdy a Šalamounova. Zdejší cena za m² je kolem 20 000 Kč.

Protože před časem rozhodlo vedení radnice Ostrava – střed o tom, že pro bytovou zástavbu využije některé proluky, můžete se v centru města setkat i s novými bytovými domy, které jsou stavěny moderně, z energeticky úsporných materiálů, se samostatným vytápěním a leckdy, pokud do projektu klient vstoupí včas, i s možností částečně ovlivnit vnitřní uspořádání některých prostor. Již hotový je například projekt v ulici Repinova, kde je za nový byt stanovena cena 36 000 Kč/m². Výši kupní ceny mohou v budoucnu vyvážit nižší platby do fondu oprav a nižší náklady na vytápění.

Občanská vybavenost

V centrálním ostravském obvodu najdete široké nákupní možnosti, včetně dvou obchodních center, a to Futurum a Galerie. Nachází se tu přirozeně mnoho restaurací, hotelů, butiků, knihkupectví, a dalších běžných i luxusních obchodů.

V obvodu se nachází také městská nemocnice, poliklinika, koupaliště, a samozřejmě střed protínají linky tramvají a trolejbusů, jimiž se dostanete do dalších ostravských obvodů. Samozřejmostí je bohatá síť škol všech stupňů, školek a dětských center, a snadná dostupnost širokého spektra služeb.

Volný čas

Ostravě – středu vévodí impozantní budova Nové radnice. Z vyhlídkové plošiny na její střeše se ve výšce 73 metrů otevírá výhled na celou Ostravu, Moravskoslezské Beskydy, blízké příhraničí Polska a při opravdu dobré viditelnosti i na Jeseníky. Kolem radnice se rozprostírají Komenského sady, místo relaxace, kde se dá posedět na lavičce, poležet u řeky, projet se na kole či na bruslích.

Ostrava vůbec je protkána zelení. Značnou část jejího území pokrývají lesy, parky a další zeleň, na jednoho obyvatele města jí připadá 30 m². Je zde přes sto třicet významných krajinných prvků, tři přírodní rezervace, a čtyři přírodní památky. Navíc městem protékají dokonce čtyři řeky – Odra, Ostravice, Opava a Lučina. Ostravice teče centrem Ostravy a její nábřeží patří k vyhledávaným klidovým relaxačním zónám.

A když bude zima na pobyt v přírodě, stačí pár kroků, a máte na dosah široké kulturní možnosti. Místní divadla patří k nejlepším scénám v zemi, Galerie výtvarných umění Ostrava a galerie Plato nabízejí zajímavé výstavy, hudební kluby hostí známé i začínající hudebníky. Pokud připočteme široký záběr různých festivalů, sportovních i kulturních akcí, má každý, kdo se rozhodne bydlet v centru Ostravy, šanci na to najít si zde svůj kvalitní životní styl.