Ivančice – město, které je domovem deseti tisícům obyvatel, leží v krásné přírodě dvacet kilometrů jihozápadně od Brna. Ze tří stran je obklopeno kopci, a zároveň se zde stékají tři řeky – Jihlava, Oslava a Rokytná.

Město je od roku 2003 obcí s rozšířenou působností, a tvoří je sedm místních částí. Alexovice, Němčice a Letkovice jsou stavebně spojeny s vlastními Ivančicemi. Místní části Budkovice, Hrubšice a Řeznovice potom leží dál od centra. Svou velikostí a počtem obyvatel se řadí mezi větší aglomerace. Dokládá to kvalitní občanská vybavenost. Město má mimo mateřských škol čtyři základní a dvě střední školy a odborné učiliště. Dále ZUŠ, kulturní a informační centrum, rodinné centrum, penzion pro důchodce s pečovatelskou službou, nemocnici, sportovní halu s mnoha kluby a volnočasovými aktivitami, domov dětí a mládeže, a dokonce svou televizi.

Samozřejmostí jsou běžné služby, banky, velké spektrum obchodů i větší supermarkety, lékaři, restaurace, penziony, hotely, kavárny, vinárny. Díky tomu je ve městě také dostatek pracovních příležitostí, a že se vedení města o své občany stará, dokládá například bezplatným parkováním rezidentů v parkovacích zónách v centru města kolem Palackého a Komenského náměstí.

Péče o seniory, programy pro rodiny

Pečovatelská služba, která sídlí v penzionu pro důchodce, poskytuje běžné služby i ostatním seniorům, ale v domě se také mohou stravovat senioři a zdravotně postižení občané z Ivančic. Obyvatelům i dalším zájemcům slouží také zdejší prádelna s žehlírnou a sušárnou, kadeřnické, masérské a pedikérské služby. Místní radnice před rokem zřídila pro seniory od 70 let a pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P s trvalým pobytem v Ivančicích Senior taxi. Pro rodiny s dětmi, a občany vůbec, zde pořádají v každém ročním období mnoho zajímavých a tradičních akcí. Mezi něž patří Slavnosti chřestu, Ivančická pouť s třídenním programem, Pohádkový les, Grilfest, Dýňobraní, Drakiáda, mezinárodní hudební festival a mnoho dalších.

Město slavných osobností se stále rozvíjí

Zdejší obyvatelé jsou hrdí na své rodáky, především na slavného malíře Alfonse Muchu či na herce Vladimíra Menšíka. Oba mají v Ivančicích své muzeum se stálou expozicí, kde se zároveň pořádají další výstavy a kulturní akce. Sportovně zaměření občané ocení možnost cyklistických a pěších výletů na řadě tras vedoucích kolem řek, rybníků a místními lesy, které se stále obohacují o zajímavé a umělecké artefakty. A tak na procházce nebo projížďce potkáte kamenné či dřevěné sochy, znázorňující zdejší zvířenu, ale také třeba originální Ptačí hotel nebo Stromokruh, v němž bylo v roce 2009 vysázeno 27 stromů, které reprezentují členské státy Evropské unie. Uprostřed kruhu je pak na dřevěné konstrukci zavěšeno kovové srdce Evropy se zvonem.

Bydlí se tu dobře

Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě, kdy jejich založení spadá do let 1196–1222. Největší rozkvět zažily v 16. a v 19. století. Dnes je bytový fond tvořen jak staršími samostatnými rodinnými domy, tak vilami, i novějšími rodinnými domy z přelomu století. Z 50. let pochází cihlová zástavba nižších bytových domů, a městu se nevyhnulo ani období panelové výstavby v 70. a 80. letech minulého století. Většina těchto bytových domů je však dnes již revitalizována a kvalita bydlení závisí pouze na majitelích jednotlivých bytů.

V revitalizovaných cihlových domech lze najít bydlení v ceně od 31 do 41 000/m², v panelových domech od 25 do 36 000 Kč/m². Záleží na tom, zda je byt zrenovován, nebo na rekonstrukci teprve čeká.

V Ivančicích se také staví. V minulém desetiletí vznikly nové bytové domy například v ulici Sportovní, pokračuje stavba bytových domů na Boží Hoře, nebo viladomů v lokalitě Třešňová. Tyto projekty splňují nejnáročnější požadavky na moderní bydlení a ocení je především ti, kteří hledají kvalitní nadstandardní bydlení ve spojení s přírodou. Ceny bytů nebo domů v nové zástavbě se pohybují od 39 do 48 000 Kč/m².