Zvláštností čtvrti Prosek je to, že sídliště nevzniklo jako přílepek ke kraji Prahy po jejím rozšiřování a stavbě sídlišť na okrajích Prahy v 70. a 80. letech. Původní malá vesnička, která byla koncentrovaná kolem kostela Sv. Václava se přirozeně rozvíjela a začátkem 20. století se stala jednou z největších dělnických kolonií. V roce 1922 byla připojena k Praze. Kostel Sv. Václava je trojlodní románská bazilika z druhé poloviny 11. století, patří mezi nejstarší architektonické památky Prahy a na Praze 9 je to ta nejstarší vůbec. Ale zmínky o Proseku jsou ještě starší. Jeho název se objevuje již v 10. století. Není to tedy jen nějaké obyčejné sídliště, ale má svou a ne zrovna krátkou historii.

Jaký je Prosek dnes?

Sídliště s výbornou dopravní dostupností, ať už metrem nebo autobusem. Stanice metra C Prosek nebo Střížkov vás během několika stanic dovezou do centra města. Autobusy pak obsáhnou velkou část okolí Proseka, ale nejen to, autobusovou linkou se můžete dostat i na protilehlý kraj Prahy, na Jižní město.

Sídliště s velkou zelení. I při cestě od metra nebo autobusu ke svému bytu projdete zelenými parčíky a osázeny jsou prostory před i za jednotlivými bloky domů. Kromě této zeleně se můžete projít v Parku přátelství, který se rozkládá až ke Střížkovu. Prosecké skály, jeskyně Močálka, to vše je příroda, která není na sídlištích zrovna obvyklá. Prosek je prostě jiný.  A nebojte se, kromě přírody tu narazíte hned na několik velkých supermarketů i na malé obchůdky nebo služby jako kadeřnictví nebo manikérny umístěné v přízemích panelových domů.

Park, hřiště, bazén, squash i bowling

Kromě ranních běhů v zeleni sportujte v TJ Sokol Prosek nebo na některém z hříšť na badminton či volejbal ve Sport Centru. Využít můžete i bazén nedalekého hotelu Duo, kromě bazénu zde mají i squashové kurty či bowling.

Pro rodiny s dětmi je kromě všech vyjmenovaných výhod na Proseku hned několik školek a škol, které se v posledních letech inovují a tak mají žáci plný komfort. I střední školy zde najdete, i když střední školu si každý hledá spíše dle zaměření a ne dle lokality.

Převládají paneláky

Bydlení na Proseku je soustředěno do panelových domů. V nich můžete najít menší i větší byty a ceny tak záleží kromě jejich velikosti i na míře rekonstrukce, kterou mají byty za sebou. Například krásný velký byt 146 m2 se prodává za 8 600 000 Kč. V přepočtu je to cena 59 000 m2, což je u velkých bytů cena opravdu velice příznivá. U menších bytů se ceny pohybují kolem 65 – 90 000 m2. Rozptyl cen dává naději i těm, kdo nemají tolik finančních prostředků. Stačí jen hledat nebo si počkat, nabídky na tomto sídlišti jsou zajímavé.

Kdo má předsudky vůči bydlení na sídlišti, měl by si vyzkoušet bydlet na komfortním Proseku, jistě by ho brzy přešly. Prosek spadá pod poměrně velkou městskou část Praha 9. Veškeré informace o této městské části na jejich webových stránkách www.praha9.cz.