Malá obec nedaleko Prahy, v níž trvale bydlí na 9500 osob, je obcí, kde se v posledních 20 letech rozrostla zástavba snad nejvíce z celé Prahy Západ. Vzhledem k počtu obyvatel zažádali jeseničtí o statut města, a ten jim byl v červenci roku 2015 také udělen.

Nabídka domů i bytů

Z původní výstavby toho v Jesenici moc nezbylo. Nyní zde ale můžete najít vily a rodinné domy, a v menší míře i panelové domy postavené v posledních 25 letech. Klidné ulice, velkoryse řešené zahrady, příjemné menší domky i byty. Pro své vysněné bydlení si můžete vybrat. Stejně rozmanité jako nabídka bydlení jsou i ceny. Za luxusní vily s pozemkem okolo 1000 m² se ceny drží okolo 20 mil. Kč, krásné rodinné domy o rozloze 300 m² a se opravdu prostornou zahradou na 850 m² můžete koupit od 11 mil. výše. Menší domek (cca 100 m² plochy), který pokryje potřeby tří-čtyřčlenné rodiny se na realitních portálech inzeruje za ceny odpovídající jednomu bytu většímu bytu např. v pražských Dejvicích, tj. zhruba 9 mil. korun. O poznání levněji můžete pořídit byt. Většin nových staveb má již velice komfortní vybavení i ve standardním provedení a tak se můžete spolehnout na opravdu příjemné bydlení.

Příroda na dosah

Pro procházky v přírodě jistě naleznete v okolí příjemná místa a sousedství s Průhonicemi zaručí, že park a nákupní, sportovní i plavecké centrum je nedaleko. V Jesenici mohou děti navštěvovat mateřskou i základní školu, která aktuálně vzhledem k počtu žáků plánuje rozšíření. Mnoho dalších aktivit, které nejsou zaměřené jen na děti a jejich rodiče, ale i na seniory pořádá nejen obec, ale i místní zájmová sdružení.

Dvakrát měř…

Klidné bydlení nedaleko Prahy má své nesporné výhody, v případě Jesenice však můžeme nalézt i pár negativ. Nová výstavba zde totiž nabrala takovou rychlost, že zde v letech 1995-2005 zvedl počet nově postavených bytů o 1000. A toto tempo se drželo Jesenice i nadále. Další 2000 nových bytů a domů vzniklo za posledních 15 let. Bohužel, výstavba probíhala překotně a mnohdy nekoncepčně. Současné vedení obce tuto situaci považuje za téměř neřešitelnou. Špatně urbanisticky založené území se totiž již nedá napravit.

Doprava a provoz

Z hlediska dopravy je Jesenice velice snadno dosažitelná z jižního konce Prahy autem nebo příměstskými autobusy. Místy ale musíte počítat se silnějším provozem. Také doprava z druhé strany, od Benešova je vzhledem k počtu aut komplikovanější. Do roku 2023 by ale i do Jesenice měla zasahovat tramvajová trať. V plánech z roku 2016 vede z depa Písnice přes Vestec. Obyvatelům Jesenice se pak znatelně uleví a ulehčí cestování do práce i za zábavou.

Další informace

Na webových stránkách obce https://mujesenice.cz/ najdete mnoho informací. Nejenom ty základní, o obci, které musí být ze zákona na stránkách umístěny, ale i takové, které vyhledává běžný občan nebo návštěvník obce. Velice dobře funguje i facebooková stránka obce Jesenice. Najdete na ní kromě zápisu z jednání rady i mnoho informací o tom, co se v obci právě děje od uzavírek silnic po dětské a seniorské akce.