Střížkov, původní část a sídliště Prosek z let 1964–1971, se rozkládá na severu Prahy a patří pod dvě městské části – Prahu 8 a Prahu 9. Střížkov je více než městská část pouze katastrální území, na němž se kromě starého Střížkova, sídliště Prosek nachází i třeba Ďáblický hřbitov a východní část sídliště Ďáblice. To vše je Střížkov.

Historie

Původní ves, resp. dvůr Střížkov má historii z doby předhusitské. V 16. století patřil k Libni a od roku 1900 byl dokonce součástí karlínského okresu. Samostatným územím je pak Střížkov od roku 1922, k současnému rozdělení území mezi Prahu 8 a 9 dochází v roce 1990.

Přímo na metru

Výrazným architektonickým prvkem – obdivovaným i zatracovaným – je design nadzemní části stanice metra Střížkov. Pochází z dílny architekta Patrika Kotase a je velice známou stanicí. Dokonce tak známou, že sem jezdí metrem lidé jen kvůli tomu, aby se mohli před stanicí vyfotit. Musí k tomu sice přejít rušnou silnici, ale stojí jim to za to. Údržba stanice je však poněkud náročná, a to nejenom finančně, proto ten přídomek zatracovaná.

Na samotném území Střížkova je však život zajímavý. Můžete najít své útočiště v panelových domech sídliště Prosek nebo ve staré zástavbě původní obce. V každém případě budete mít v blízkosti veškerou občanskou vybavenost – na sídlišti Prosek je nákupní centrum, poliklinika i mnoho malých obchodů třeba v původně prázdných kočárkárnách panelových domů. Zde můžete nalézt především služby, výjimkou není kadeřnictví nebo manikérský salon. A škol a školek je v okolí také dost. Tím, že Střížkov není nově vybudované sídliště má všechny klady dobře zabydlené obce.
Právě propojení s Prosekem zajišťuje i dobře fungující dopravu. Kromě metra trasy C (stanice Střížkov a Prosek) zde vede mnoho autobusových linek, které spojují tuto část Prahy s Vysočany, nebo i s druhým koncem Prahy stanicí metra Háje. Všude je tedy relativně blízko, hlavně MHD. I autem dojedete lehce, trasy jak do centra, tak hlavní spojnice mimo Prahu nejsou nijak daleko. Ovšem musíte dát pozor ve špičce, bývá zde poměrně hustý provoz.

Dostupnost a ceny bydlení

Ceny bydlení jsou zde více než příznivé, standardní panelový byt 3+kk o velikosti 55 m² stojí dle inzertních portálů těsně pod 4 mil. A i v okolí se byty pohybují na hranici 70 000 Kč/m². U novostaveb si ale připlatíte až na 87 000 Kč/m², za to však máte jistotu, že se stěhujete do nového. U starších bytů je v ceně rozhodně zohledněn jejich stav a stáří. Cena rodinných domů se pak pohybuje v rozmezí od 12 mil. až do 25 mil. Kč. Zde kromě stavu nemovitosti záleží i na velikosti domu a rozloze pozemku.

Jelikož je Střížkov katastrálním územím, spadá pod správu Proseka, Ďáblic a hraničí s Libní, podle toho, v které jeho části se nacházíte. Prosek je velice akční v pořádání akcí pro své občany a tak tu můžete kromě různých sousedských akcí najít i spoustu zajímavostí pro rodiny s dětmi i pro seniory. Článek o Proseku už vyšel dříve.