Město Tišnov je rozloženo v široké kotlině, obklopené zalesněnými kopci, v malebné krajině v podhůří Českomoravské vysočiny, v kotlině protékané řekou Svratkou a v závětří hory Květnice, která je významnou mineralogickou a botanickou lokalitou. Pro svoji polohu je právem nazýván Bránou Vysočiny.

Historie

V písemných pramenech je Tišnov poprvé uváděn v roce 1233, při vzniku cisterciáckého kláštera. Velký význam pro město mělo zahájení provozu na železniční trati do Brna v roce 1885 a do Německého Brodu v roce 1905. Na konci 19. století zde bylo postaveno sanatorium, a tehdy se Tišnov stal nejen vyhledávaným lázeňským střediskem a východiskem turistických cest do podhůří Českomoravské vrchoviny, ale také přirozeným administrativním, hospodářským a kulturním centrem kraje.

Po roce 1918 nastal v Tišnově čilý stavební ruch. Postupně vyrostly vilové čtvrti za sokolovnou a pod Klucaninou, budovy gymnázia, budova dnešní pošty a zemědělského učiliště, objekt dnešní Komerční banky. Vznikaly nové silnice, byl vybudován most přes řeku Svratku. V 50. letech následovala výstavba sídlišť u Humpolky a pod Klucaninou, v 70.–80. letech vzniklo sídliště pod Květnicí, byla vybudována sportovní hala, lyžařský vlek na Klínku, autoklub a síť škol a obchodů.

V roce 2003 se Tišnov stal obcí s rozšířenou působností. Žije zde přibližně 9000 obyvatel a v roce 2009 získalo město ocenění Obec přátelská rodině 2009. Je zde veškerá občanská vybavenost, od škol, polikliniky, nemocnice či domov seniorů, přes řadu sportovišť, restaurací, až po dětská hřiště a nákupní centra.

Volný čas

Tišnov je městem, kde si lze vybrat z mnoha aktivit, a to jak kulturních, tak sportovních, aniž by člověk musel kamkoli dojíždět. Pořádají se zde plesy, divadelní představení, přednášky, semináře, diskusní večery, výstavy. Je zde městská knihovna, středisko volného času, muzeum, kino, galerie, koupaliště. Nejvýraznější památkou je cisterciácký klášter Porta Coeli, vzdálený asi dva kilometry od náměstí, v němž se nachází Podhorácké muzeum. Známé jsou také zdejší trhy, které probíhají pravidelně každou sobotu od března do listopadu na náměstí Míru. Děti si užijí zábavu na mnoha sportovištích, v zájmových kroužcích nebo klubech, při cyklistice na zdejších stezkách, nebo při výletech do okolí. Například na rozhlednu na vrchol kopce Klucanina, nebo při Adventure golfu, nebo třeba v Šiklandu, který je odtud vzdálen půl hodiny cesty.

Doprava

Brno, hlavní město Jihomoravského kraje, je vzdálené od města pouhých 25 kilometrů. Tišnov je důležitým přestupním uzlem Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, a tak spojení zajišťují osobní vlaky, rychlíky i autobusové linky. Nájezd na dálnici D1 u Velké Bíteše je od Tišnova vzdálen 21 km

Bydlení

Každoročně se v Tišnově děje mnoho nového, realizují se investiční akce, opravuje se, projektuje se. Nacházejí se tu cihlové domy i byty v panelových domech, které jsou však zrevitalizované, a bydlení v nich je velmi příjemné. Byty tohoto typu lze zakoupit v rozmezí 35 – 47 000 Kč/m².

V blízkosti autobusového nádraží byla zahájena realizace nového projektu – Rezidence Noemi. Zde budou nabízeny nové byty v cenové hladině 50 000 Kč/m². Ovšem Tišnov, to je také mnoho rodinných domků, které zde historicky vznikaly již od první republiky. Ve starší zástavbě najdete rodinné domky, jejichž cena začíná na 10 000 Kč/m². Pěkné nadstandardní rodinné bydlení vyrůstá v klidné části Tišnova v okolí ulice Dlouhá. Zde vznikají novostavby volně stojících domů s prostorným pozemkem a je možné zakoupit jak hrubou stavbu, tak dokončený dům. Cena za hrubou stavbu je 25 000 Kč/m², cena dokončeného domu 42 000 Kč/m². Výstavba rodinných domů se nabízí také v městské části Hájek, kde jsou k dispozici zasíťované pozemky.