V těsném sousedství hlavního města, s výbornou dopravní dostupností, rozkvétá kolem zámku a světoznámého parku obec s necelými třemi tisíci obyvatel, v níž bydlet je potěšení. Snoubí se v ní totiž výjimečnost nadstandardního bydlení, většinou v rodinných domech a vilách, s poklidnou relaxací uprostřed zeleně.

Cítit se jako princezna nebo zámecký pán je zde tak jednoduché! Probudit se do slunného rána a velkým oknem se podívat do zámeckého parku. Jen rychle nazout sportovní boty a vyrazit po spleti cest, kolem rybníků, luk a jedinečné sbírky kvetoucích rododendronů. Pak si uklidnit protažené svaly ve vířivce a o pár ulic dál se sejít s přáteli na dobrý brunch. Nebo se jen tak projít po nákupech? A je-li deštivo, ideálně strávit den plaváním pod střechou. To všechno a ještě mnohem více je možné v Průhonicích.

Zámek vedle náměstí

Na mnohé zámky se musíme vydat náročnou cestou do svahu, ne tak v Průhonicích. Zámecká brána se otevírá kousek od Květnového náměstí a za ní se rozprostírá park, který je zapsán na seznamu památek UNESCO. Za všechno může jediná dcera hraběte Alberta Nostic-Rienecka Marie Antonie Gabriela, která svým sňatkem s Arnoštem Emanuelem hrabětem Silva-Taroucou roku 1855 započala novou část dějin Průhonic. Dala přestavět zámek do stylu české novorenesance, ale především začala budovat místní park, který měl být obrazem zušlechtěné české krajiny. Na rozloze 240 hektarů bylo zřízeno celkem 40 kilometrů cest, Botič byl zregulován systémem jezů, takže se předcházelo škodám způsobeným vysokými stavy vody. Výjimečnou je pak sbírka rododendronů, kterých je v parku přes 8000 ve formě více než sta různých druhů.

Dříve a nyní

Průhonice to mají do Prahy po dálnici D1 necelých šest kilometrů. Pravdou je, že stačí pár minut a již parkujete na jižním předměstí metropole, pokud však tuto nejvytíženější dopravní tepnu neomezí časté opravy či havárie. Ovšem i tehdy mají obyvatelé Průhonic možnost zvolit z několika objízdných tras přes okolní obce. Pohodlná je jízda autobusovými linkami, které obec protínají.
Ještě před třiceti lety byly Průhonice pěknou obcí s rodinnými domky a vilkami, kde se bydlelo v tichu a klidu, ovšem občanská vybavenost odpovídala běžné vesnici.

Dnes jsou Průhonice dynamickou obcí, plnou života. Bydlí zde známé osobnosti, sídlí řada významných firem a podnikatelů. Své sídlo zde mají vědecké a výzkumné instituce. Mezi nejvýznamnější z nich patří Botanický ústav AV ČR a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví Průhonice, který spravuje další zdejší unikát – Dendrologickou zahradu.
V obci je škola, školka, knihovna, hřiště pro děti a mládež, kostel, zdravotní středisko, lékárna, banky, řada restaurací a kongresových a ubytovacích zařízení. Byly opraveny místní komunikace a posílen vodovod.

Další možnosti otevírá obchodní a zábavní zóna Čestlice, největší nákupní centrum v České republice, které leží doslova za rohem. Jeho součástí je rovněž největší akvapark. A na opačné straně současné obchodní zóny se buduje nové obchodní centrum, která bude blízko Průhonic, ale dopravně obec nezatíží.

Dům nebo byt?

V Průhonicích v minulosti dominovaly spíše běžné rodinné domky. Vše se změnilo v 90. letech minulého století, a tak mají dnes Průhonice co nabídnout těm, kteří touží po vysokém standardu bydlení, s bohatou nabídkou služeb a nákupními možnostmi na dosah, avšak v klidu a zeleni. Výhodou je, že veškerá výstavba je organicky začleněna nebo navázána na stávající, takže to vypadá, že Průhonice rostou, aniž by nové domy působily dojmem nevkusných satelitů.

Postavily se tu nízkopodlažní bytové domy a v současné době vznikají další. Byty, dostavěné před deseti a více lety, je možné zakoupit od 40 do 47 000 Kč/m². Nové projekty, například rezidence u zámku, již přesáhly částku 80 000 Kč/m². Cena samostatných vil začíná na 85 000/m². Jde ovšem o atraktivní a výjimečné bydlení, které spojuje styl, nadhled a komfort města s uklidňujícím harmonickým prostředím v srdci přírody.