Díky levným hypotečním úvěrům je stále velká řada Čechů připravena pořídit si vlastní bydlení. A to i přesto, že přístup k hypotečním úvěrům je trochu složitější než v předchozích letech. Tento stav vede k růstu cen nemovitostí. Nejmarkantnější je v Praze a Brně. Schyluje se k situaci, která tu byla před 10 lety?

Podle odborníků je tento stav nevyhnutelný. Otázkou není, jestli nastane, ale kdy a jak zásadní bude mít vliv na naši ekonomiku. ČNB potvrdila, že ceny nemovitostí jsou vyšší než jejich reálná hodnota. O cenách novostaveb nemluvě. A podobné je to i v komerční a průmyslové výstavbě. V případě bytů hraje roli v růstu cen i neadekvátní územní plánování (Brno, Praha). Hovoří se po zpomalování schvalovacích procesů, což omezuje jakoukoli novou výstavbu. Tím jdou ceny bytů nahoru. Poptávka je enormní.

Nejrychlejší zdražování v EU

Zvyšování cen nemovitostí si všimli už všichni. Česko však v tomto ohledu patří na první místo ve zdražování nemovitostí v rámci celé Evropské unie. ČNB je na pozoru a varuje banky, aby byly obezřetnější při poskytování hypotečních úvěrů.

Bude to jako v roce 2008?

Až pomyslná realitní bublina praskne, bude záležet na tom, jak bude veliká a jak ovlivní ekonomiku. Všichni si pamatujeme rok 2008, kdy praskla ta poslední a odstartovala ji realitní krize v USA. Bohužel tato situace se může prakticky kdykoli opakovat. A pro realitní trh by to mělo výrazné následky.

Slabá nabídka novostaveb

Někteří ekonomové se ale této bubliny zatím neobávají. Jak to? Podle nich za vysoké ceny může především slabá nabídka nových nemovitostí. Její důvody jsme popsali výše. Výstavba výrazně zaostává i oproti předchozímu ekonomickému cyklu. Na druhé straně je poptávka. Ta se chová poměrně standardně. Lidé si kupují často nemovitosti na investici nejen pro potřebu bydlení. Ekonomové se domnívají, že zvýšená poptávka po bytech začne pozvolna slábnout. Důvody k tomu budou různé, vysokými cenami počínaje až po zpřísnění podmínek při poskytování hypoték. Roli jistě sehraje i zvyšování úrokových sazeb, které je nevyhnutelné. Se snižováním cen se však nepočítá.