Dostupnost bydlení klesá. I když se stále nové projekty v hlavním městě staví, nových bytů na prodej je nejméně od roku 2008. Jak to?

Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) potvrdil, že cena průměrného bytu v developerském projektu stoupla o více než 30 procent. To je dáno extrémní poptávkou, nízkými úrokovými sazbami i dobře fungující českou ekonomikou.

Proč je nových bytů málo?

Nových bytů na prodej je v Praze rekordně málo. Ukázala to i analýza IPR. Ta potvrdila, že na konci třetího čtvrtletí roku 2017 bylo v Praze k dispozici asi pouhých 2,9 tisíc volných bytů. To je nejméně od roku 2008. IPR prokázala data od roku 2009. Výstavba nových projektů ale nestagnovala, jak by se mohlo na první pohled zdát. Právě naopak. Pražští developeři měli v září rozestavěno celkem 118 projektů a 13 206 bytů. To potvrzuje, že rok 2017 patří k těm úspěšnějším co se výstavby týče. Ale… lidé nakupovali bydlení už v době výstavby. Což není nic neobvyklého. Naopak většina bytů je prodána ještě před dostavením. Nezřídka se stává, že až třetina projektu je prodána už v době zahájení prodeje, tedy ještě před zahájením výstavby.

Nabídka nedokáže reagovat na poptávku

Bytů se ve srovnání s minulostí nestaví kriticky málo, ale samotná nabídka bohužel nedokáže reagovat na velmi vysokou poptávku. Navíc pražský trh podle odborníků není pružný. I přes stoupající poptávku, nabídka nových nemovitostí nestoupá.

Necelých pět tisíc bytů za rok

Vezmeme-li podrobné statistiky za několik posledních let, developerské společnosti dodávaly na trh průměrně necelých pět tisíc bytů za rok. Kdyby se měla situace do budoucna stabilizovat, bylo by třeba výstavbu navýšil až na cca šest tisíc bytů ročně.

Zdlouhavé schvalovací procesy

I IPR upozorňuje na komplikace způsobené zdlouhavými schvalovacími procesy. Pro představu doba, než developer získá všechna povolení a razítka potřebná pro schválení projektu a následně projekt realizuje, se pohybuje v současnosti kolem osmi až deseti let. Procesy bohužel dále zpomalují. Doposud se tedy tyto prodlevy úplně na výstavbě neprojevily. Developeři čerpají z minulosti. V průběhu dalších let však toto můžeme očekávat a nových bytů v Praze, pokud se něco nezmění, určitě ubude.

Nejvíce staví Praha 5 a 9

Mezi městské části, kde se nejvíce aktuálně staví, patří Praha 5 a Praha 9. Analýza poukázala na fakt, že Praha 5 aktuálně v září 2017 měla rozestavěných 25 projektů. Ty čítají 2079 bytů. Jde o nejrozsáhlejší bytovou výstavbu v rámci jedné městské části za posledních 9 let.