Středočeské město Benešov patří k městům s nejnižší nezaměstnaností v Čechách. Už jen to o místě dost vypovídá. Jak se žije uprostřed přírody Středočeského kraje?

Pohled do historie

Benešov je město s rozšířenou působností, s historií sahající až do 11. století. Nejstarší částí města je žulový ostroh Na Karlově, kam se klade počátek zdejšího osídlení – dvorec zakladatele Benedikta Beneše s kamenným kostelem snad ze druhé poloviny jedenáctého století. Dnes ve městě najdeme mnohé památky, třeba zříceninu – torzo presbytáře gotického klášterního kostela minoritů na Karlově, dvě zvonice, kostel sv. Anny, kostel sv. Mikuláše, či starý a nový židovský hřbitov.

Poměrně dostupné bydlení

Bydlení v Benešově si nemůže vynachválit více než 17 tisíc obyvatel, kteří zde trvale bydlí. Bydlení je zde opravdu dostupné. Standardní ceny bytů se pohybují kolem 40 000 Kč/m², u rodinných domů cena ale stoupá až k 65 000 Kč/m². U rodinných domů ale spíše záleží i na stavu a velikosti zahrady a stavu domku samotného. K bydlení patří i byty v nové výstavbě, aktuálně jsou ale vyprodané. I na tuto situaci má Benešov řešení.

Objekt starých vojenských kasáren, jehož opuštěnost Benešov dlouhodobě trápí, zdá se, najde své využití. Celý velký vojenský objekt, který je prázdný od roku 2003 si již prohlíželo několik developerů, ale z plánů vždy sešlo. Nakonec se po letech tedy chopí tohoto úkolu obec. Místo areálu o rozloze 25 ha chce postupně vybudovat novou městskou čtvrť, která bude poskytovat ubytování i třem tisícům obyvatelů. Aktuálně benešovská radnice spolupracuje s fakultou architektury pražské ČVUT. Vybírají společně vhodný projekt na revitalizaci celého velkého území bývalých kasáren. Během několika let tedy bude možné bydlet v krásných nových bytech.

Infrastruktura

S takovými plány se ale nabízí otázka, zda je o benešovské obyvatele dostatečně postaráno. O to se ale bát nemusíte. V Benešově je v provozu městská knihovna i kino, otevřeno je Muzeum umění a designu nebo pobočka Muzea Podblanicka. V Benešově funguje i městské divadlo nebo kulturní dům Karlov. Mnoho školek, základních škol a dokonce 7 škol středních poskytují vědomosti benešovským dětem. Blízkost Prahy, ať už po dálnici D1 nebo tzv. staré benešovské silnici vedoucí směrem na Prahu. Využít můžete i široké nabídky autobusové nebo vlakové dopravy.

V posledních letech Benešov vzkvétá, opravují se komunikace, budují se objekty k využití pro širokou veřejnost. Aby město poskytlo plně občanskou vybavenost, nebojí se ani inovativních projektů. V roce 2013 zde vyrostla první kontejnerová školka. Stavby z kontejnerů jsou levnější, poskytují však plný komfort a jejich výhodou je, že se dají do budoucna rozšiřovat. Benešovská radnice pracuje na tom, aby se zde obyvatelům dobře žilo. V loňském roce investovalo město do revitalizace parků, kromě jiného je nyní na řadě i velký park Klášterka, park v samém centru města. Letošní rok se však nese ve znamení postupného otevření nově zrekonstruovaných částí volnočasového areálu Sladovka. V blízkosti zimního stadionu vyroste nový stadion, který by měl plně pokrýt potřeby atletů. Kromě toho je v plánech venkovní workout cvičiště, skatepark, pumptrack dráha, tenisové kurty, horolezecká stěna, hřiště s umělou trávou a pro děti zde bude dětské hřiště a dokonce dětský dopravní park.

Pivovar, Konopiště, Jemniště, Lešany a řeka Sázava

Navštívit můžete i pivovar Ferdinand, který je historickou památku z počátku 20. století a dodnes zde probíhá výrova piva. Milovníci piva tak mohou na exkurzi s ochutnávkou. Nejenom přímo ve městě, ale i v okolí najdete mnoho zajímavých míst k výletům. Po městě až na zámkem Konopiště se můžete vydat ekovláčkem přímo z Masarykova náměstí. V blízkém okolí také doporučujeme navštívit barokní statek Benice s hřebčínem Favory, zámek Jemniště, Vojenské technické muzeum Lešany, Farma park Soběhrdy, nebo prostě jen tak jít do přírody. A té je v oblasti Benešovska opravdu požehnaně. Údolí řeky Sázavy je každoročně v sezóně obydlené vodáky i rybáři, okolní lesy jsou ideální na sběr hub nebo jen tak na procházku. Další informace na http://benesov-city.cz/.