Úvaly ve střední části okresu Praha-východ mají do centra Prahy dvacet kilometrů. Devět kilometrů je do Českého Brodu a 13 km do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Městem jsou Úvaly od ledna 1969 a v současné době zde žije necelých 7 000 obyvatel.

Ti bydlí především v rodinných domcích, vilách a nízkopodlažních bytových domech, které vhodně zapadají do rázu tohoto městečka. Ovšem v současné době zde v souladu s územním plánem rostou bytové domy i vily. V dohledné době se navíc chystá do Úval další developer s několikamiliardovou investicí do luxusního bydlení v lesní čtvrti. A tak jsou Úvaly hekticky se rozrůstající město, v němž bude brzy žít až 13 000 obyvatel.

Okolí je velmi půvabné, městem protéká potok, do něhož se vlévají další dva, na území města je několik rybníků, a v těsné blízkosti rozsáhlý lesní komplex Klánovický les. V něm se nacházejí dvě přírodní rezervace. Také širší okolí nabízí kulturní i přírodní památky, které vybízejí k volnočasovým aktivitám v přírodě.

Infrastruktura

Do okolních měst i do Prahy se obyvatelé snadno dopraví vlakem. Městem vede železniční trať Praha – Kolín a Praha – Česká Třebová, a také autobusové linky. Dojíždění za prací je tedy především záležitostí vlakového spojení, avšak stává se, že cestující nemohou zaparkovat v blízkosti nádraží. Dosavadní parkoviště je většinou plně vytížené. A v okolních ulicích bude v brzké době zákaz parkování. Vše se řeší s developerem, jehož záměrem je postavit v okolí bytové domy, a součástí by mělo být i vybudování nového parkoviště v blízkosti nádraží.

V Úvalech jsou základní a mateřské školy, DDM, mnoho zájmových spolků, od sportovních oddílů, přes rybaření, až po junáka, modelářské kluby či ochotnické divadlo. Bezpočet akcí kulturního i sportovního charakteru dokazuje, že lidé sem nejezdí jen přespat, ale mají bohatý spolkový a kulturní život, a aktivity pro všechny generace. Město také před několika lety převzalo provozování vodovodní a kanalizační sítě města, které si tak samo, nezávisle na cizích subjektech, řeší provozování, opravy, investice a vztahy s odběrateli.

Nové bytové projekty

Roste především sídliště Hostín, kde byly v předcházejících dvou etapách postaveny bytové domy. Třetí etapa plánuje stavbu rodinných domů. Investor počítá s tím, že vytváří novou plnohodnotnou čtvrť, a tak zde kromě bydlení vzniknou objekty občanské vybavenosti, jako jsou obchody a služby a další místa pro volnočasové a sportovní aktivity. Ceny domů se liší v závislosti na jejich dispozici a velikosti pozemků. Nejmenší domy s minipozemkem jsou nabízeny za cenu přes 70 tis. Kč/m² obytné plochy.

Na základě dřívějších rozhodnutí čeká město Úvaly nová bytová výstavba také na polích kolem Úval. Stavět se má ale takřka v centru, a to na náměstí Svobody. Investiční záměr majitele pozemků počítá se zbouráním celé současné stavby a výstavbou nových budov, z nichž většinu budou tvořit bytové domy. Skladba bytů je plánována od garsoniéry, 2+kk a 3+kk (kterých má být většina), až po 4+kk. Na projektu spolupracuje s místními občany a snaží se ho přizpůsobit stylu a potřebám města, takže počítá i s budováním parkovacích stání pro každý byt.
Mnoho informací o tom, co vše se v Úvalech plánuje, a jak se zde žije, lze nalézt na webových stránkách www.uvaly.cz.