Pojistka je dobré řešení, kterým chráníte majetek. Víte, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti? Kdy je které výhodnější?

Vlastnictví nemovitých, ale i movitých věcí jako je drahý počítač nebo dům a byt s sebou nese i jistou odpovědnost. Pojistka je dobré řešení, kterým chráníte nejenom majetek svůj, ale i majetek jiných, např. sousedů, kterým můžete vytopit byt. Dnes má snad každý pojištěnou domácnost, ale jak přesně? A máte pojistku i na nemovitost nebo pouze na domácnost?

Pojištění nemovitosti

Jak už název napovídá toto pojištění kryje škody na nemovitosti samotné, tedy na stavbě, která je spojená se zemí pevným základem. Dále kryje stavební součásti pevně spojené s budovou, například to může být kotel, radiátory, klimatizace, fotovoltaické panely. Nevztahuje se na vnitřní vybavení, ale je poměrně důležitá, pojištěné máte dveře, okna, již zmíněný kotel, radiátory a u některých pojišťoven se pojistka vztahuje i na kuchyňskou linku, která je na zdi, tj. je pevně spojená se stavbou. Velice zjednodušeně se dá rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti popsat tak, že pokud obrátíte dům vzhůru nohama a zaklepete, tak vše, co vypadne je pojištěné pojistkou domácnosti a vše, co zůstane na místě kryje pojištění nemovitosti. Samozřejmě, jsou věci, které jako vestavěné skříně, namontovaná kuchyň, plovoucí podlaha a další věci, které sice nevypadnou, ale není to pevná součást nemovitosti, takže i tyto věci patří do pojištění domácnosti.

Pojištění domácnosti

Oproti tomu pojistka domácnosti kryje veškeré vybavení. Nábytek: skříně, stoly, postele, sedačka atd., ale i vybavení místností a cennosti, audiovizuální techniku nebo elektroniku, prostě vše, co byste si při stěhování vzali s sebou. Pozor si dejte při sjednávání pojistky, aby obsahovala a kryla veškeré vybavení, které máte doma. Je nutné si spočítat hodnotu věcí, které máte doma a bude se na ně vztahovat pojistka. Nezapomeňte ani na pračku, sušičku, sporák nebo šperky po babičce.

Pojistka i v nájmu

Před podpisem nájemní smlouvy si s majitelem domluvte, kdo bude mít jakou pojistku. Majitel má většinou pojištění nemovitosti uzavřené, ale pojištění domácnosti už může být na vás. Na tento krok se často při nájemním bydlení zapomíná, ale slouží pro ochranu obou stran. V každém případě si s nájemní smlouvou v ruce můžete sjednat pojištění domácnosti – a nejen můžete, ale měli byste. Majitel sice může mít pojištěnou i domácnost, ale pojistka nemusí krýt vše, pokryje jen běžné vybavení, ale drahou elektroniku již ne. Vždy je lepší být jištěn.

Pojištění odpovědnosti a na blbost

Vedle pojištění domácnosti a nemovitosti a nezbytného úrazového pojištění se vyplatí si pořídit i tzv. pojistku na blbost aneb pojištění odpovědnosti v občanském životě. Neochrání pouze vás, ale i vaše děti a rodinné příslušníky, u některých pojišťoven lze pojistku dokonce rozšířit i na domácí zvířata. Pojistka je dobrá k tomu, jak už její neoficiální název napovídá, abyste měli jištění v případě nehod jako je shozená láhev drahého alkoholu v obchodě, když váš pes rozkouše sousedům boty. Vztahuje se i na případy, kdy z vaší střechy sjede sníh a poškodí někomu auto, na škody způsobené na půjčeném majetku, např. na půjčených svatebních šatech nebo karnevalovém kostýmu, na škody, které způsobíte na vybavení hotelu nebo penzionu, a i na nehody, které můžete způsobit jako cyklista chodec nebo třeba lyžař. Toto pojištění stačí pouze jedno na rodinu a určitě se vyplatí.

Pojistka na míru

Dobře si propočítejte hodnotu vaší nemovitosti i hodnotu věcí v domácnosti, na které se pojistka bude vztahovat. Počítejte i do budoucna, pokud už nyní víte, že budete za 4 měsíce kupovat novou televizi, rovnou částku, kterou bude televize stát, kalkulujte do celkové ceny. Nejenom, že je třeba, abyste byli pojištěni na dostatečnou částku, ale i výše platby za pojistné se odvíjí od částky, na kterou jste pojištěni. Právě proto se nevyplatí pojistku nadhodnocovat, narostla by s tím i vaše platba.